Pisanie prac licencjackich po angielsku sprawiało i wciąż sprawia wielu studentom problemy. Z reguły w szkołach publicznych język angielski prowadzony jest w bardzo licznych grupach. Sprawia to, że nauka ta często nie jest efektywna. W tym artykule skupimy się na różnych refleksjach dotyczących tworzenia licencjatów po angielsku.
Anglistyka jest popularnym kierunkiem studiów, ponieważ język Szekspira jest światowym językiem kultury nauki i biznesu. Biegła znajomość tego języka jest często kluczem do sukcesu biznesowego, naukowego bądź też zawodowego. Brak jego znajomości może stanowić ograniczenie życiowych szans na wielu polach.
Angielski jest urzędowym językiem w wielu różnych krajach. Potoczne części mowy tego języka są znane już kilkulatkom. Dzieci znają je z mass mediów, gier komputerowych, portali społecznościowych etc.
„Iloma językami mówisz – tyle razy żyjesz. Jeśli znasz tylko jeden, żyjesz tylko raz”. Czeskie przysłowie
Kończąc pierwszy etap trzyletnich studiów na Anglistyce, wymagane jest napisanie swojej pracy licencjackiej po angielsku. Pisanie w obcym języku, jest o wiele trudniejszym zadaniem aniżeli mówienie. Wynika to z faktu, iż nie można się wtedy posłużyć językiem potocznym, a pisownia i gramatyka w pracy dyplomowej muszą pozostać bez zarzutu.
Prace licencjackie po angielsku – parę refleksji.
Prace licencjackie po angielsku wymagają podwójnego wysiłku – opracowania danego tematu a także przygotowania go pod względem językowym. W przypadku studentów, którzy słabiej opanowali język, popularna jest praktyka oddawania pracy do sprawdzenia korepetytorom przed przesłaniem jej do promotora.
W ten sposób student może uniknąć odrzucenia pracy ze względu na błędy językowe i gramatyczne. Prace licencjackie po angielsku mają zazwyczaj prostą tematykę. Nie wymagają one specjalistycznej wiedzy, a najczęściej bazują na powszechnych, ogólnodostępnych informacjach. Dotyczyć one mogą gospodarki, polityki, literatury i innych zagadnień.
Pisanie prac licencjackich po angielsku. Perspektywy.
Po perfekcyjnym nauczeniu się języka angielskiego można pomyśleć o nauce innego języka. Filolog angielski oprócz perfekcyjnej znajomości wyuczonego języka posiada metodykę naukę języka obcego. Umiejętność szybkiego uczenia się to obecnie bardzo pożądana przez pracodawców kompetencją.
Umiejętność uczenia siebie oraz innych może być podstawą do założenia własnego biznesu szkoleniowego. W Polsce obecnie dynamicznie rozwija się branża szkoleniowa. Jest to biznes, który łatwo otworzyć. Nie potrzeba tu inwestować wielkich pieniędzy. Tak czy inaczej, pisanie prac licencjackich po angielsku z pewnością rozwija studentów intelektualnie na wielu płaszczyznach.